Wózki widłowe – rodzaje oraz podział

Wózki widłowe to urządzenia transportu bliskiego, które umożliwiają przewóz różnego typu artykułów, kompletację zamówień, załadunek i rozładunek  dostaw. W zależności od specyfiki branży i typu prac, do wyboru mamy różne rodzaje wózków widłowych. Jakie?  Zachęcamy  do lektury!

Rodzaje wózków widłowych

rodzaje wózków widłowych

Jednym z kryteriów, jakie możemy zastosować przy podziale wózków widłowych jest rodzaj napędu, wyróżniamy tutaj:

 1. Wózki widłowe spalinowe ‒ to wózki widłowe, które napędzane są olejem napędowym ‒ Wózki nie sprawdzają się w przestrzeniach zamkniętych, przeznaczone do użytku na zewnątrz.
 2. Wózki widłowe LPG ‒ wózki widłowe tego rodzaju zasilane są gazem LPG, tak samo jak wózki w dieslu wskazane są do użytku zewnętrznego. Wózki LPG są bardzo ekonomiczne w eksploatacji.
 3. Wózki widłowe elektryczne ‒ wózki widłowe elektroniczne zwane są również akumulatorowymi, nie emitują spalin, sprawdzają się w zamkniętych, nawet niewielkich obiektach.
 4. Wózki widłowe zasilane CNG ‒ to wózki widłowe zasilane sprężonym gazem ziemnym. CNG to skrót od Compresses Natural Gas.

Podział ze względu na konstrukcję

Rodzaje wózków widłowych wyróżniamy również ze względu na konstrukcję urządzeń, wymienić tutaj możemy następujące  wózki widłowe:

 1. boczne ‒ są to urządzenia bocznego załadunku, które umożliwiają sprawny przewóz ładunków długich, na przykład desek. Widły w takich wózkach montowane są prostopadle do kabiny operatora.
 2. terenowe ‒ wózki widłowe terenowe przystosowane są do przewozu ładunków w trudnych warunkach, na przykład na placach budów. Takie urządzenia umożliwiają pracę w miejscach, w których inne rodzaje wózków nie sprawdziłby się.
 3. wysokiego składowania ‒ takie wózki widłowe wyposażone są w wysuwany do przodu maszt, umożliwiają podnoszenie ładunków na znaczną wysokość, są bardzo zwinne.
 4. podnośnikowe ‒ wózki podnośnikowe zwane są również teleskopowymi, ich dużą zaletą jest to, że umożliwiają podnoszenie nawet bardzo ciężkich ładunków.
 5. wielokierunkowe ‒ tego rodzaju wózki widłowe sprawdzają się w krętych, wąskich korytarzach, wyposażone są w maszt, który obraca się.
 6. skrętne ‒ maszt takich wózków nie wysuwa się, ale obraca, co znacznie ułatwia umieszczenie danego ładunku w docelowym miejscu.
 7. podwieszane ‒ jest to rodzaj wózków widłowych, które można bez problemu transportować w różne miejsca. Tego typu urządzenia przystosowane są do powieszania z tyłu ciężarówki.
 8. kontenerowe ‒ to widlaki przystosowane do podnoszenia i przewożenia ciężkich, dużych kontenerów.

Podsumowanie

Rodzaje wózków widłowych możemy wydzielić między innymi  za pomocą dwóch kryteriów, napędu oraz funkcji urządzenia. Zanim zdecydujemy się na inwestycję w taką maszynę dokładnie przeanalizujmy specyfikę naszej branży i rodzaj prac, jaki będziemy wykonywać przy użyciu wózka.

Powodzenia!