Akumulatory trakcyjne, czym są? Poradnik

Akumulatory trakcyjne — nazywane sercem wózka widłowego, umożliwiają wykonanie różnego typu prac z wykorzystaniem wózków akumulatorowych.  Co warto wiedzieć na temat wspomnianych baterii trakcyjnych? Zachęcamy do lektury!

 1. Akumulatory trakcyjne, co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są akumulatory trakcyjne. Akumulatory trakcyjne to baterie kwasowo-ołowiowe z elektrolitem w postaci żelu lub z płynnym elektrolitem, zasilające różnego typu pojazdy i urządzenia, między innymi akumulatorowe wózki widłowe. Tego typu baterie charakteryzują się dużą pojemnością.

 1. Jak zbudowane są baterie do wózków widłowych?

W konstrukcji takich baterii wyróżniamy ogniwa trakcyjne, najczęściej  typu PzS i PzB, bateryjne  skrzynie  stalowe ‒ malowane proszkowo i  zabezpieczone przed korozją.

Bardzo często ogniwa baterii oddzielone są od ścian skrzyni użebrowanymi przekładkami wykonanymi z polipropylenu. Wspomniane przekładnie mają pozytywny wpływ na wymianę ciepła zarówno podczas pracy baterii, jak i jej ładowania. W budowie baterii trakcyjnej wyróżniamy również sworznie dwubiegunowe połączone z gumowymi tulejami, które sprawiają, że ogniwa są w 100% szczelne.

Liczba ogniw umieszczonych w baterii trakcyjnej decyduje o jej napięciu. Bateria, w której umieszczono 12 ogniw będzie miała napięcie równe 24 V, natomiast bateria, w konstrukcji której znajduje się 40 ogniw będzie miała napięcie równe 80V.

 1. Akumulator do wózka widłowego – co warto wiedzieć?

Wózki widłowe wykorzystywane są w wielu branżach, a praca z ich wykorzystaniem często odbywa się w niesprzyjających warunkach. Ważne więc, by baterie do wózków widłowych były odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak również na działanie wilgoci i innych czynników.

Bezawaryjne działanie akumulatora do wózka widłowego ma duży wpływ na powodzenie wykonywanej pracy, na przykład składowanie, załadunek czy rozładunek różnego typu artykułów. Dobrze więc postawić na baterie trakcyjne zaufanych producentów, a gdy coś zacznie szwankować, skorzystać z pomocy doświadczonych serwisantów.

 1. Zastosowanie akumulatorów trakcyjnych

Baterie trakcyjne umożliwiają pracę nawet w niesprzyjających warunkach, przystosowane są do pracy wielogodzinnej – w tym wielozmianowej i mają długą żywotność. Wszystko to sprawia, że akumulatory trakcyjne znajdują szerokie zastosowanie, umożliwiają pracę takich maszyn i urządzeń jak:

 • wózki widłowe akumulatorowe platformowe i podnośnikowe
 • maszyny czyszczące, polerki, myjki
 • pojazdy golfowe
 • podnośniki magazynowe
 1. Akumulatory do wózków widłowych cena

Oczywiście na koszt zakupu akumulatora do wózka widłowego wpływ mają różne czynniki, między innymi rok produkcji – zakupić możemy akumulatory trakcyjne fabrycznie nowe, jak również używane, w przypadku baterii używanych cena zależy również od przebiegu. Kolejne czynniki decydujące o cenie to napięcie, rozmiary i waga baterii.

Przedział cenowy  jest dość szeroki, zakupić możemy baterię trakcyjną do wózka widłowego, na przykład:

 • Koszt zakupu pięcioletniej baterii trakcyjnej o przebiegu 5000 mth i napięciu 48 V to koszt z rzędu 5500-6000.
 • Nowa bateria trakcyjna o napięciu 48 V może kosztować nas około 13500 zł.

Podsumowanie

Jak widać dostępne są różnego typu baterie do wózków widłowych. Jeśli mamy problemy z wyborem tej o najlepszych w naszym przypadku parametrach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowca.

Szukasz akumulatora trakcyjnego dobrej jakości? Sprawdź naszą ofertę tutaj . Pomagamy w doborze odpowiedniego akumulatora do wózka widłowego oraz dajemy możliwość serwisowania baterii trakcyjnych.