Serwis baterii do wózków widłowych – co zawiera?

Serwis baterii do wózków widłowych

Gdy bateria trakcyjna do wózka widłowego zaczyna szwankować, niezbędna okazuje pomoc fachowców, którzy dokładnie zdiagnozują stan baterii, zlokalizują usterkę i pozbędą się jej. Co warto wiedzieć na temat najczęściej przeprowadzanych prac serwisowych? Zachęcamy do lektury!

Codzienne czynności serwisowe baterii do wózka widłowego

Działająca bez zarzutów bateria zapewnia bezproblemową i wydajną pracę z wykorzystaniem wózka widłowego. Usterki baterii trakcyjnych powodują natomiast przestoje w pracy i mogą narazić firmę na spore straty. Odpowiednia obsługa serwisowa i eksploatacyjna ma więc duże znaczenie.

Stosowane w wózkach widłowych baterie ‒ między innymi akumulatory kwasowo-ołowiowe, wymagają odpowiedniej eksploatacji. Zła obsługa baterii to jedna z częstszych przyczyn usterek. Wśród codziennych czynności serwisowych przede wszystkim wymienić należy regularną wymianę wody destylowanej ‒ najczęściej zaleca się wymianę wody raz w tygodniu lub co dwa dni. Warto zaznaczyć, że ładowanie akumulatora na sucho może doprowadzić do deformacji płyt ołowianych.

Zdarzają się jednak sytuacje, że mimo prawidłowej eksploatacji bateria do wózka widłowego nie działa jak należy ‒ pomoc serwisantów jest wtedy niezbędna.

Wiele firm oferuje zarówno jednorazowy serwis baterii, jak również stałą opiekę serwisową. Doświadczeni fachowcy określają stopień sprawności baterii, diagnozują usterki i usuwają je.

Najczęściej przeprowadzane prace serwisowe

  • Kontrola stanu wizualnego gniazda baterii, jak i kabli wyprowadzeń.
  • Sprawdzenie czy cele baterii nie są suche.
  • Kontrola połączeń między celami, jak również między baterią oraz elementami zasilającymi wózek widłowy.
  • Sprawdzenie poziomu i gęstości elektrolitu, a gdy jest taka potrzeba uzupełnienie go.
  • Sprawdzenie połączeń śrubowych.
  • Kontrola stanu mostków połączeniowych i wyczyszczenie ich.
  • Odsysanie cieczy ze skrzyni baterii i neutralizacja.
  • Kontrola poprawności działania układu napowietrzania.
  • Kontrola stanu ogniw oraz wymiana ogniw uszkodzonych, na przykład takich, w przypadku których nastąpiło wewnętrzne zwarcie elektryczne oraz ogniw nadmiernie osłabionych.
  • Sprawdzenie poprawności ładowania i przeprowadzenie pomiaru poboru prądu.

Warto zaznaczyć, że w zakresie usług serwisowych mieści się również sporządzanie protokołu pokontrolnego. Protokół zawiera informacje na temat wykrytych usterek, przeprowadzonych prac, jak również wnioski i spostrzeżenia dotyczące serwisowanej baterii.

Podsumowanie

Regularne przeglądy stanu baterii i bieżące wykonywanie wszelkiego typu prac w znacznym stopniu przedłużają żywotność baterii i sprawiają, że dobrze spełnia ona swoją funkcję przez długi czas.  Szukasz sprawdzonego serwisu baterii do wózków widłowych? Sprawdź tutaj.